Cooperstown Crier - Your Source for Hometown News - Cooperstown, Baseball Hall of Fame

June 13, 2013

Farmers' Museum announces results of 17th annual benefit horse show

--
Cooperstown Crier

---- — On Sunday, June 9, equestrians from around the region participated in the 17th annual Farmers’ Museum Benefit Horse Show, held at the Iroquois Farm Showgrounds on River Road, just outside the village of Cooperstown.

Division championships were awarded to the following riders:

Green Hunter Division

Champion – Alexa Harris - Winsome

Reserve Champion – Annie Walsh – Terian’s What A Fox

Adult Hunter Division

Champion – Ava Gurney - Gianni

Reserve Champion – Lisa Pattison - Alikat

Open Equitation Division

Champion – Taylor Trombley

Reserve Champion – Emily Kuhlmann

Children’s Hunter Division

Champion – Allison Muller – Ava Gurney - Gianni

Reserve Champion – Annie Walsh – Teriann’s What A Fox

Open Hunter Division

Champion – Taylor Trombley - Dominator

Reserve Champion – Alexa Harris - Gratitude

Pleasure Division

Champion – Megan Daly – OSU Sonny Bar Lucky

Jennifer Gurney - Clemintine

Low Equitation Division

Champion – Kelly Weeks

Reserve Champions – Emma Navone & Avalon Kubis

Special Hunter Division

Champion – Kelly Weeks – Assigned Risk

Reserve Champion – Emma Navone – Holly Go Lightly

Walk-Trot Division

Champion – Jennine Brewer – Kay Cees Lucky Charm

Reserve Champions – Brad Davidson – Althea Told Me and

Beginner Division

Champion – Eliza Gurney – Hilcrest Blue Cwilt

Reserve Champion – Lexi Lamb – Class Only

Special awards were given as follows:

The Josef Neckermann Perpetual Trophy (for Best Child Rider)

Kelly Weeks – Oneonta

The John Moffat Perpetual Trophy

Taylor Trombley – Oneonta

The Coral Island Perpetual Trophy

Gianni – ridden by Jennifer Gurney

The Farmers’ Museum Good Sportsmanship Award. For a rider, trainer or parent who exemplifies good conduct, character and overall good sportsmanship.

2013 recipient: Brad Davidson – Laurens

Thirty-eight classes in the competition included open beginner hunter, children’s hunter, special hunter, adult hunter and open hunter under saddle and over fences. The equitation division included open, adult, children’s and beginner. The winners are as follows:

Class 1: Green Hunter Over Fences    

1.    Alexa Harris - Winsome

2.    Annie Walsh – Terian’s What A Fox

3.    Shavon McGlynn – Arthur Murrie

4.    Lauren Carlson – Like Magic

5.    Mary Sullivan – Dark Quest

6.    Megan Thornhill – Rodeo Money

Class 2: Green Hunter Over Fences

1.    Alexa Harris - Winsome

2.    Annie Walsh – Terian’s What A Fox

3.    Lauren Carlson – Like Magic

4.    Mary Sullivan – Dark Quest

5.    Abby Miller - Lady

6.    Megan Thornhill – Rodeo Money

Class 3: Green Hunter Over Fences 

1.    Alexa Harris - Winsome

2.    Annie Walsh – Terian’s What A Fox

3.    Shavon McGlynn – Arthur Murrie

4.    Abby Miller - Lady

5.    Lauren Carlson – Like Magic

6.    Christine Eromenok - Americus

Class 4: Green Hunter Under Saddle

1.    Annie Walsh – Terian’s What A Fox

2.    Shavonn McGlynn – Arthur Murrie

3.    Alexa Harris - Winsome

4.    Christine Eromenok - Americus

5.    Lauren Carlson – Like Magic

6.    Abby Miller - Lady

Class 5: Adult Hunter Over Fences  

1.    Ava Gurney – Gianni

2.    Lauren Carlson – Like Magic

3.    Megan Daly – OSU Sonny Bar Lucky

4.    Lisa Pattison – Alikat

5.    Katherine Pfeifer – Savoy Brown

6.    Susan Yanulis – Darling S

Class 6: Adult Hunter Over Fences

1.    Ava Gurney – Gianni

2.    Katherine Pfeifer – Savoy Brown

3.    Lisa Pattison - Alikat

4.    Lauren Carolson – Like Magic

5.    Cindy Ellis – Caberet on Broadway

6.    Susan Yanulis – Darling S

Class 7: Adult Hunter Over Fences

1.    Ava Gurney - Gianni

2.    Katherine Pfeifer – Savoy Brown

3.    Lisa Pattison - Alikat

4.    Megan Daly – OSU Sonny Bar Lucky

5.    Cindy Ellis – Caberet on Broadway

6.    Susan Yanulis – Darling S

Class 8: Adult Hunter Under Saddle

1.    Ava Gurney – Gianni

2.    Lisa Pattison – Alikat

3.    Michele Kreimyer – Ozzmosis

4.    Katherine Pfeifer – Savoy Brown

5.    Megan Daly – OSU Sonny Bar Lucky

6.    Julie Fisher - Marvin

Class 9: Open Equitation Over Fences

1.    Taylor Trombley

2.    Emily Kuhlmann

3.    Madison Hockersmith

4.    Susan Yanulis

5.    Taylor Bookhout

6.    Madison Kline

Class 10: Open Equitation Over Fences  

1.    Taylor Trombley

2.    Emily Kuhlmann

3.    Annie Walsh

4.    Taylor Bookhout

5.    Madison Hockersmith

6.    Christine Eromenok

Class 11: Open Equitation Over Fences 

1.    Taylor Trombley

2.    Brittney Devendorf

3.    Emily Kuhlmann

4.    Taylor Bookhout

5.    Christine Eromenok

6.    Alexa Harris

Class 12: Open Equitation - Flat

1.    Taylor Trombley

2.    Kaitlyn Spratley

3.    Annie Walsh

4.    Taylor Bookhout

5.    Cindy Ellis

6.    Susan Yanulis

Class 13: Children’s Hunter Over Fences  

1.    Jennifer Gurney – Gianni

2.    Jordynn Rogers – Namejis

3.    Taylor Bookhout – Sam I Am

4.    Emily Kuhlmann – Royal Highlander

5.    Shavon McGlynn – Arthur Murrie

6.    Annie Walsh- Terrian’s What A Fox

Class 14: Children’s Hunter Over Fences  

1.    Jennifer Gurney - Gianni

2.    Shavon Mcglynn – Arthur Murrie

3.    Taylor Bookhout – Sam I Am

4.    Annie Walsh - Terian’s What A Fox

5.    Emily Kuhlmann – Royal Highlander

6.    Jordynn Rogers - Namejis

Class 15: Chidlren’s Hunter Over Fences

1.    Annie Walsh– Terian’s What A Fox

2.    Jennifer Gurney - Giannie

3.    Emily Kuhlmann – Royal Highlander

4.    Taylor Bookhout – Sam I Am

5.    Alexa Harris - Winsome

6.    Jordynn Rogers – Manejis

Class 16: Children’s Hunter Under Saddle

1.    Annie Walsh – Terian’s What A Fox

2.    Jennifer Gurney – Gianni

3.    Shavon McGlynn – Arthur Murrie

4.    Taylor Bookhout – Sam I Am

5.    Alexa Harris – Winsome

6.    Madison Kline – Fancy Pants

Class 17: Open Hunter Over Fences  

1.    Taylor Trombley – Dominator

2.    Alexa Harris – Gratitude

3.    Michele Kreimyer - Ozzmosis

4.    Katherine Pfeifer – Savoy Brown

5.    Veda Tupy – Black Tie

6.    Michele Kreimyer – Northern Heir

Class 18: Open Hunter Over Fences  

1.    Taylor Trombley - Dominator

2.    Alexa Harris - Gratitude

3.    Ved Tupy – Black Tie

4.    Katherine Pfeifer – Savoy Brown

5.    Michele Kreimyer – Ozzmosis

6.    Michele Kreimyer – Norther Heir

Class 19: Open Hunter Over Fences

1.    Alexa Harris - Gratitude

2.    Veda Tupy – Black Tie

3.    Taylor Trombley - Dominator

4.    Michele Kreimyer – Northern Heir

5.    Katherine Pfeifer – Savoy Brown

6.    Audrey Robinson – Lanthano

Class 20: Open Hunter Under Saddle

1.    Michele Kreimyer – Northern Heir

2.    Taylor Trombley – Dominator

3.    Veda Tupy – Black Tie

4.    Katherine Pfeifer – Savoy Brown

5.    Audrey Robinson – Lanthano

6.    Alexa Harris - Gratitude

Class 21: Open Lead Line  

All received blue ribbons:

Kimberly More Wick - Dewey

Anna More Wick – Sam

Nora More Wick

Caroline Marietta – Dark Star

Kira Ostover – Whiskey

Shaelyn Tanis Rice - BoBo

Aliza Squadrito – Wind Song

Adella Koehn – Risky Business

Cherish Garramone – Sunny Bar Luck

Andalynn Anderson – Icey’s Dream

Class 22: Special Hunter Over Fences 

1.    Emma Navone – Holly Go Lightly

2.    Kelly Weeks – Assigned Risk

3.    Sophia Catania – Wellington

4.    Avalon Kubis – Pal

5.    Sarah Heneghan – Whiskey

6.    Claudia Miner – Shamrock

Class 23: Special Hunter Over Fences

1.    Kelly Weeks – Assigned Risk

2.    Jacob Fisher - Navigator

3.    Sarah Heneghan - Whiskey

4.    Tracy Rouse – Hoot ‘n Boo Bay

5.    Avalon Kubis - Pal

6.    Emma Navone – Holly Go Lightly

Class 24: Special Hunter Over Fences

1.    Kelly Weeks – Assigned Risk

2.    Avalon Kubis - Pal

3.    Sophia Catania - Wellington

4.    Emma Navone – Holly Go Lightly

5.    Skyler Ernst – Risky Business

6.    Jacob Fisher - Navigator

Class 25: Special Hunter Under Saddle

1.    Samantha Kelly – Greyhaven’s Irish Rose

2.    Emma Navone – Holly Go Lightly

3.    Mara Donnelly – Too Tangled

4.    Tracy Rouse – Hoot n’ Boo Bay

5.    Jen White – Sox Fifth Avenue

6.    Kelly Weeks – Assigned Risk

Class 26: Low Equitation Over Fences

1.    Avalon Kubis

2.    Jen White

3.    Danielle Perrino

4.    Kelly Weeks

5.    Kaelyn Brown

6.    Mara Donnely

Class 27: Low Equitation Over Fences

1.    Emma Navone

2.    Kelly Weeks

3.    Kaelyn Brown

4.    Avalon Kubis

5.    Jen White

6.    Mara Donnelly

Class 28: Low Equitation Over Fences

1.    Kelly Weeks

2.    Jen White

3.    Avalon Kubis

4.    Katie Soggs

5.    Emma Navone

6.    Kaelyn Brown

Class 29: Low Equitation – Flat

1.    Samanta Kelly

2.    Emma Navone

3.    Katie Soggs

4.    Kelly Weeks

5.    Skyler Ernst

6.    Kaelyn Brown

Class 30: Open Pleasure

1.    Jennifer Gurney – Clemintine

2.    Megan Daly – OSU Sunny Bar Lucky

3.    Taylor Kessler – Althea Told Me

4.    Sophia Catania – Wellington

5.    Kristie Fisher – Thumb Up Rising

6.    Lexi Lamb – Class Only

Class 31: Bridle Path Hack  

1.    Cindy Ellis – Caberet on Broadway

2.    Megan Daly – OSU Sunny Bar Lucky

3.    Taylor Kessler – Althea Told Me

4.    Lexi Lamb – Class Only

5.    Sophia Catania - Wellington

6.    Sarah Heneghan - Whiskey

Class 32: Open Hunter Hack  

1.    Jennifer Gurney - Clemintine

2.    Megan Daly – OSU Sunny Bar Lucky

3.    Lexi Lamb – Class Only

4.    Cindy Ellis – Caberet on Broadway

5.    Macauley Brown – Caspian C

6.    Sophia Catania – Wellington

Class 33: Walk-Trot Over Cross-Rails Equitation

1.    Jennine Brewer

2.    Addie Pernat

3.    Brad Davidson

4.    Tracy Rouse

5.    Molly Walsh

6.    Elise McDaniel

Class 34: Walk-Trot Equitation - Flat  

1.    Elise McDaniel

2.    Jennine Brewer

3.    Molly Walsh

4.    Emma Roach

5.    Abigail Anderson

6.    MacKenzie Spratley

Class 35: Walk-Trot Pleasure

1.    Bonnie Blom -Eirian

2.    Brad Davidson – Althea Told Me

3.    Emma Roach – Willie Winn

4.    Molly Walsh – Terian’s What A Fox

5.    MacKenzie Spratley - BoBo

6.    Anna Delberta – Lovey Dovey

Class 36: Beginner OverCross-Rails

1.    Grace Catalfimo - Highliner

2.    Eliza Gurney – Hilcrest Blue Cwilt

3.    Cassidy Rusweiler – Moving Violation

4.    Danielle Bali - Orion

5.    Lexi Lamb – Class Only

6.    Andrew Muller – Daddy’s Last Dollar

Class 37: Beginner Over Straight Rails

1.    Eliza Gurney – Hilcrest Blue Cwilt

2.    Grace Purdy - Shamrock

3.    Lexi Lamb – Class Only

4.    Madison Couperthwait – Glynhofen Fire and Ice

5.    Lissette Guzman – Moose Trax

6.    Kristie Fisher – Thump Up Rising

Class 38: Beginner Equitation - Flat

1.    Lexi Lamb

2.    Grace Purdy

3.    Kristie Fisher

4.    Madison Couperthwait

5.    Eliza Gurney

6.    Andrew Muller