Cooperstown Crier - Your Source for Hometown News - Cooperstown, Baseball Hall of Fame

Local News

June 12, 2014

The Farmers' Museum Benefit Horse Show Results

(Continued)

Class #13: Children’s Hunter Over Fences 1. Taylor Bookhout – Sam I Am; 2. Emma Navone – La Dolce Vita; 3. Haley Broadway – Velvet; 4. Annie Walsh – Terian’s What A Fox; 5. Emily Kuhlmann – Kara’s Matic; 6. Emma Navone – Holly Go Lightly.

Class #14: Children’s Hunter Over Fences

1. Grace Walsh – Winsome Van Nuland; 2. Emma Navone – La Dolce Vita; 3. Taylor Bookhout – Sam I Am; 4. Avalon Kubis – Royal Highlander; 5. Emma Navone – Holly Go Lightly; 6. Haley Broadway – Velvet.

Class #15: Chidlren’s Hunter Over

Fences

1. Grace Walsh – Winsome Van Nuland; 2. Skyler Fullington Ernst; 3. Taylor Bookhout – Sam I Am; 4. Haley Broadway – Velvet; 5. Emma Navone – Holly Go Lightly; 6. Annie Walsh – Terian’s What A Fox.

Class #16: Children’s Hunter Under Saddle

1. Annie Walsh – Terian’s What A Fox; 2. Emma Navone – Holly Go Lightly; 3. Taylor Bookhout – Sam I Am; 4. Emily Kuhlmann – Kara’s Matic; 5. Ray Kenyon – LaDolce Vita; 6. Macauley Brown - Katrina.

Class #17: Open Hunter Over Fences

1. Kacy Gardiner – Gratitude; 2. Taylor Trombley – Dominator; 3. Mary Sullivan – Greyhavens Irish Rose; 4. Grace Walsh – Winsome Van Nuland; 5. Casey Collins Powell – Rio Bella; 6. Mary Suttmeier – Arncha Glad.

Class #18: Open Hunter Over Fences

1. Kacy Gardiner – Gratitude; 2. Grace Walsh – Winsome Van Nuland; 3. Lauren Carlson – Like Magic; 4. Casey Collins Powell – Rio Bella; 5. Mary Sullivan – Greyhavens Irish Rose; 6. Stephanie Carr – Dutch Treat.

Class #19: Open Hunter Over Fences  

1. Kacy Gardiner – Gratitude; 2. Mary Sullivan – Greyhavens Irish Rose; 3. Casey Collins Powell – Rio Bella; 4. Lauren Carlson – Like Magic; 5. Lee Ann Fuchs - Austin’s Grey; 6. Stephanie Carr – Dutch Treat.

Class #20: Open Hunter Under Saddle

1. Lauren Carlson – Like Magic; 2. Mary Suttmeier – Arncha Glad; 3. Kacy Gardiner – Gratitude; 4. Taylor Trombley – Dominator; 5. Grace Walsh – Winsome Van Nuland; 6. Lee Ann Fuchs - Austin’s Grey.

Class #21: Open Lead Line

All received blue ribbons: Mackenzie Marron; Adella Doehn; Aliza Squadrito.

Class #22: Open Pleasure

 1. Madison Cooperthwait – Skippy John Jones; 2. Peg Lange – Far From Home; 3. Kristie Fisher – Tuf Turnin Trix; 4. Jeannine Brewer - Kay Cee’s Lucky Charm; 5. Christine Eromenck – Guerney; 6. Kate Preston – Odin.

Text Only
Local News

New Today!