Cooperstown Crier - Your Source for Hometown News - Cooperstown, Baseball Hall of Fame

July 18, 2013

Junior Livestock Show winners announced

--
Cooperstown Crier

---- — The 66th annual Junior Livestock Show was held Sunday through Tuesday, July 7 to 9, at the Iroquois Farm in Cooperstown. The show, sponsored by The Farmers’ Museum and conducted in cooperation with Cornell Cooperative Extension, county 4-H educators, and clubs throughout central New York, brings together youth handlers from a nine-county area for three days of competition.

There were more than 260 exhibitors and 600 animals.

Local winners are listed.

Dairy cattle Grand Champions were awarded in the Ayrshire division to Jack Vunk of Otsego, who showed Dutch-Ayr Burdette’s Misery; in the Brown Swiss division to Sharla Woodrow of Otsego, who showed Sunny Acres Denver Dilila; in the Guernsey division to Kara Evans of Chenango who showed Church Cinnamon Candy; in the Jersey division to Mariah Goodwin of Otsego, who showed SRF Saturn Moonbeam; and in the Milking Shorthorn division to Jack Vunk of Otsego, who showed Hickory Hills Crystals Ruby.

In the Best Bred and Owned division, the award in the Ayrshire category went to Josiah Steele of Delaware, with Steele Acres B Fiona; in the Brown Swiss category to Justin Ryon of Scoharie, with Honorone Bobacious; in the Jersey category to Sharla Woodrow of Otsego, with Sharmica Jacinto Marty; in the Milking Shorthorn division to Kaleigh Spencer of Otsego, with KMS-Dream Sam Bess; in the he Dairy Goat category went to Kristi Abrams of Chenango, with Kriter Kountry L. Starbright; in the Swine Category Kaleigh Fairchild of Chenango, with SDKB2 Gold Miss 12-5.

Showmanship Championships were earned by the following: Reserve Grand Champion Showman Cody Sears of Schoharie; in the Dairy Goat division: Grand Champion Showman Michaela Brandt of Chenango, Reserve Grand Champion Showman Justin Graham of Chenango; in the Sheep division: Reserve Grand Champion Showman to Ben Parfitt of Chenango. In the Beef division: Grand Champion Showman to Aaron Schubert of Delaware.

Other dairy award winners and their 4-H county affiliations include:

Supreme Junior Dairy Animal: Kara Evans of Chenango, with Reds Fun Tequila Addlyn;

Ayrshire: Junior Champion Scarlett Newman of Otsego with Hayes Farm Loch Gillian; Reserve Jr. Champion Abigail DeSormaeu of Schoharie with Stan-Ayr Wingnite Trinity; Sr. Champion, Jack Vunk of Otsego, with Dutch-Ayr Burdette’s Misery; Reserve Sr. Champion and Reserve Grand Champion Sydney Seeger of Schoharie, with Lil-E’s Tuxedo Lady.

Brown Swiss: Junior Champion Lauren Hill of Otsego with Kinnie-Ridge Slick Reagan; Reserve Jr. Champion Justin Ryon of Schoharie with Honorone Bobacious; Sr. Champion Sharla Woodrow of Otsego with Sunny Acres Denver Dalila; Reserve Sr. Champion and Reserve Grand Champion J. Dylan Lehr of Schoharie with Sunny Acres Payoff Llama.

Guernsey: Junior Champion Kara Evans of Chenango with Church Cinnamon Candy; Sr. Champion

and Reserve Grand Champion Lynn Farrow of Chenango with Knapps Les Lana-ET.

Holstein: Junior Champion Cassie Menendez of Otsego with Rivercross Ex Jiggle; Reserve Junior Champion Scarlett Newman of Otsego with Maple-Downs Arupt Marlena.

Jersey: Junior Champion Kara Evans of Chenango with Reds Fun Tequila Addlynn; Reserve Junior Champion Parker Evans of Chenango with Evans RCF Tequila Dazzel; Sr. Champion Mariah Goodwin of Otsego with SRF Saturn Moonbeam; Reserve Sr. Champion and Reserve Grand Champion Kylie Lehr of Chenango with Havs Lovabull Watchful-P.

Milking Shorthorn: Reserve Junior Champion Noah Steele of Delaware with Jerbie Luke Hera; Senior Champion Jack Vunk of Otsego with Hickory Hills Crystals Ruby.

Winners in the Dairy Goat division were as follows:

Alpine: Junior Champion Wyatt Austin, Chenango with Kritter Kountry SG Swiss Alps; Reserve Junior Champion Kristie Abrams of Chenango with Kritter Kountry Pawn Star; Sr. Champion and Grand Champion Krisit Abrams of Chenango with Kritter Kountry L Starbright; and Reserve Sr. and Reserve Grand Champion Kristi Abrams of Chenango with Kritter Kountry FC Sundee.

LaMancha: Junior Champion Helen Powers of Otsego with Silverwolf Gemstone; Reserve Jr.

Champion Helen Powers of Otsego with Silver WolfPrimrose; Reserve Sr. Champion and Reserve Grand Champion Wyatt Austin of Chenango with Does-E-Doats Elena.

Saanen: Junior Champion Natialie Menard of Chenango with Lady Hill Farmshia; Reserve Jr. Champion Paige Warren of Chenango with Tunnel’s End KHDS Brutus; Reserve Senior Champion and Reserve Grand Champion Kristie Abrams of Chenango with Kritter Kountry SSG Zola.

Toggenburg: Sr. Champion & Grand Champion Kalvin Abrams of Chenango with Kritter Kountry MM Hanna; Reserve Sr. Champion and Reserve Grand Champion: Kalvin Abrams of Chenango with Cherry Glen Wagner Debi.

Nubian: Reserve Jr. Champion Madison Miller of Delaware with Chattlehope Caesar Stella Rose; Sr. Champion, Grand Champion Kristie Abrams of Chenango with Kritter Kountry Caprison; Reserve Sr. Champion and Reserve Grand Champion Kalvin Abrams of Chenango with Kritter Kountry P Tally.

Oberhasli: Junior Champion Madelynn Badger of Schoharie with Torpedo Ridge Rue; Reserve Junior Champion Kaleigh Fairchild of Chenango with Kiddin’ U Not Catalina; Reserve Senior Champion and Reserve Grand Champion Avery Schneider of Otsego with Kiddin’ U Not Koza.

Recorded Grade: Junior Champion Shannon Sears of Schoharie with SRAES KK Marshmallow; Reserve Jr. Champion Josh Douglas of Otsego with Kiddin U Not Slick; Reserve Sr. Champion and Reserve Grand Champion Kalvin Abrams of Chenango with Tamarack Hill Trip to Arizona.

Nigerian Dwarf: Junior Champion Rachel Brandt of Chenango with God’s Love Farm A Lydia; Reserve Jr. Champion Michaela Brandt of Chenango with God’s Love Farm I Lacy Girl; Sr. Champion, Grand Champion Wyatt Austin of Chenango with Udderly Precious Daniella; Reserve Sr. Champion and Reserve Grand Champion Michaela Brandt of Chenango with Hames & Axle ML Nightingale.

Other Livestock awards were presented in the following categories:

Beef: Champion Heifer, Jocelyn Duncan of Otsego with Shale Ridge Cathy; Champion Female Beef, Jocelyn Duncan of Otsego with Shale Ridge Cathy; Bravnvieh, Frank Luke Marray IV of Otsego with Toby; Grade/Crossbred, Aaron Schubert of Delaware; Shorthorn, Brittany Fairchild of Chenago with AM Chill Sweet Iris; Hereford, Megan Anderson of Delaware with AMF MJA Silky Lady; Simmental, Nathan Hay of Schoharie with NAH Jasmine.

Sheep: Commercial, Ashley Constable of Delaware with Sue; Dorset, Rebecca Johnson of Otsego with Peeta NY47-1216; Hampshire, Ben Parfitt of Chenango with 1276; Natural Color, Devin Lacko of Schoharie with Morton 0073; Romnery,Devin Lacko of Schoharie with Lacho 13-2-Frank; Shropshire, Jeffrey Weeks of Schoharie with 11-10 Katrina; Best Fleece, Joaquim Landry of Otsego.

Swine: Spot, Jeffrey Weeks of Schoharie with Marty “Bertha”; Berkshire, Kaleigh Fairchild of Chenango with SDKB2 Gold Miss 12-5; Grand Champion Female, Dalton Proskine of Otsego with Cookie 3-7.

Local winners of the Dairy Judging Contest held Sunday, July 7 are as follows:

Novice Individual: First place to Aiden Ainslie of Otsego; second place to Dalton Proskine of Otsego; third place to Gavin Boncskowski of Otsego; fourth place to Paige Warren of Chenango; fifth place to Quintan Davis of Delaware; eighth place to Leah Gorrell of Chenango; ninth place to Ben Gorrell of Chenango; 10th place to Brennan Lester of Otsego.

Junior Individual: First place to Dawson Darling of Delaware; second place to Bryant Hill of Otsego; third place to Cassie Menendez of Otsego; fourth place to Kara Evans of Chenango; fifth place to Tim Dahl of Schoharie; seventh place to Rileigh Mumbulo of Otsego; eighth place to Christopher Albano of Delaware; and 10th place to Austin Ainslie of Otsego.

Senior Individuals: First place to Tom Leahy of Delaware; second place to Shannon Sears of Schoharie; fourth place to Jacob Darling of Delaware; fifth place to Jack Brown of Schoharie; sixth place to Lauren Hill of Otsego; seventh place to Cody Sears of Schoharie; and ninth place to Miranda Hill of Otsego.