Cooperstown Crier - Your Source for Hometown News - Cooperstown, Baseball Hall of Fame

Local News

July 18, 2013

Junior Livestock Show winners announced

(Continued)

LaMancha: Junior Champion Helen Powers of Otsego with Silverwolf Gemstone; Reserve Jr.

Champion Helen Powers of Otsego with Silver WolfPrimrose; Reserve Sr. Champion and Reserve Grand Champion Wyatt Austin of Chenango with Does-E-Doats Elena.

Saanen: Junior Champion Natialie Menard of Chenango with Lady Hill Farmshia; Reserve Jr. Champion Paige Warren of Chenango with Tunnel’s End KHDS Brutus; Reserve Senior Champion and Reserve Grand Champion Kristie Abrams of Chenango with Kritter Kountry SSG Zola.

Toggenburg: Sr. Champion & Grand Champion Kalvin Abrams of Chenango with Kritter Kountry MM Hanna; Reserve Sr. Champion and Reserve Grand Champion: Kalvin Abrams of Chenango with Cherry Glen Wagner Debi.

Nubian: Reserve Jr. Champion Madison Miller of Delaware with Chattlehope Caesar Stella Rose; Sr. Champion, Grand Champion Kristie Abrams of Chenango with Kritter Kountry Caprison; Reserve Sr. Champion and Reserve Grand Champion Kalvin Abrams of Chenango with Kritter Kountry P Tally.

Oberhasli: Junior Champion Madelynn Badger of Schoharie with Torpedo Ridge Rue; Reserve Junior Champion Kaleigh Fairchild of Chenango with Kiddin’ U Not Catalina; Reserve Senior Champion and Reserve Grand Champion Avery Schneider of Otsego with Kiddin’ U Not Koza.

Recorded Grade: Junior Champion Shannon Sears of Schoharie with SRAES KK Marshmallow; Reserve Jr. Champion Josh Douglas of Otsego with Kiddin U Not Slick; Reserve Sr. Champion and Reserve Grand Champion Kalvin Abrams of Chenango with Tamarack Hill Trip to Arizona.

Nigerian Dwarf: Junior Champion Rachel Brandt of Chenango with God’s Love Farm A Lydia; Reserve Jr. Champion Michaela Brandt of Chenango with God’s Love Farm I Lacy Girl; Sr. Champion, Grand Champion Wyatt Austin of Chenango with Udderly Precious Daniella; Reserve Sr. Champion and Reserve Grand Champion Michaela Brandt of Chenango with Hames & Axle ML Nightingale.

Other Livestock awards were presented in the following categories:

Beef: Champion Heifer, Jocelyn Duncan of Otsego with Shale Ridge Cathy; Champion Female Beef, Jocelyn Duncan of Otsego with Shale Ridge Cathy; Bravnvieh, Frank Luke Marray IV of Otsego with Toby; Grade/Crossbred, Aaron Schubert of Delaware; Shorthorn, Brittany Fairchild of Chenago with AM Chill Sweet Iris; Hereford, Megan Anderson of Delaware with AMF MJA Silky Lady; Simmental, Nathan Hay of Schoharie with NAH Jasmine.

Text Only
Local News

New Today!