Cooperstown Crier - Your Source for Hometown News - Cooperstown, Baseball Hall of Fame

Local Sports

April 24, 2014

SPORTS ROUNDUP

(Continued)

Distance-medley relay: 1, Sidney 12:14.16; 2, Unatego 12:20.72; 3, B-G/A 12:34.72.

Sprint-medley relay: 1, B-G/A 4:03.63; 2, Walton 4:06.04; 3, Sidney 4:17.73.

Long jump: 1, David Schaeffer (Deposit) 19-11/2; 2, Christian Rutherford (Walton) 17-71/2; 3, Johnny Zhang (Cooperstown) 17-43/4.

Triple jump: 1, Dan Norris (BGA) 34-10; 2, Brian Tequin (BGA) 34-83/4; 3, Nevada Heaney (BGA) 33-9.

High jump: 1, David Schaeffer (Deposit) 5-8; 2, Kyle Raymer (BGA) 5-8; 3, Tyson McCarroll (Sidney) 5-6.

at Milford

4/22

Aidan Staib placed first in the shot put and the discus, and ran a leg on Gilbertsville-Mount Upton/Morris’ victorious 400-meter relay team as G-MU/M won a Tri-Valley League boys meet.

Staib put the shot 39 feet and threw the discus 114-11.

Lucas Seneck won the 100 (11.88) and the 200 (24.94), and Cameron Grant-Hill placed first in the 400 (58.16) and the 1,600 (5:06.59) for G-MU/M.

Milford’s Elijah Rutledge cleared 5-10 to win the high jump.

G-MU/M finished with 70 points, 40 better than Milford and 50 ahead of Andes.

G-MU/M’s girls also won. They finished with 61 points, three ahead of Milford. Andes had 11.

Christina Hawkins won the shot put (31-5) and the discus (112-5) for G-MU/M.

Emilie Mertz and Keira Higgins had two wins apiece for Milford. Mertz won the 200 (28.9) and the 400 (1:05.56), and Higgins placed first in the 1,500 (5:50.85) and the 3,000 (13:11.85).

Milford will run in the Tri-Valley League Relays at 4 p.m. Friday at Oneonta High.

at Milford

Boys team scores:Gilbertsville-Mount Upton/Morris 70, Milford 30, Andes 20.

100 meters: Lucas Seneck (G) 11.88.

200: Lucas Seneck (G) 24.94.

400: Cameron Grant-Hill (G) 58.16.

800: James Mealey (G) 2:12.06.

1,600: Cameron Grant-Hill (G) 5:06.59.

3,200: Freddie Schwartzhans (G) 13:07.15.

110 hurdles: Brandon Macumber (M) 20.03.

400 hurdles: Brandon Macumber (M) 1:07.51.

400 relay: G-MU/M (Aidan Staib, Camden McKown, Lucas Seneck, Lavran Pagano) 48.13.

1,600 relay: Andes (Baron, Grapes, Maxim, Valkanda) 4:32.0.

3,200 relay: G-MU/M (Backman, Schwartzhans, Grant-Hill, Mealey) 10:45.73.

High jump: Elijah Rutledge (M) 5-10.

Shot put: Aidan Staib (G) 39-0.

Discus: Aidan Staib (G) 114-11.

Girls team scores: Gilbertsville-Mount Upton/Morris 61, Milford 58, Andes 11.

100 meters: Tayler Nichols (G) 13.67.

200: Emilie Mertz (M) 28.9.

400: Emilie Mertz (M) 1:05.56.

800: Hannah Saggese (M) 2:37.75.

1,500: Keira Higgins (M) 5:50.85.

3,000: Keira Higgins (M) 13:11.85.

100 hurdles: Ansley Kaster (G) 18.99.

400 relay: G-MU/M (Tayler Nichols, Deidre Brett, Sophia Garry, Vasaliki Drapariotis) 57.85.

1,600 relay: Milford (Grace Brennan, Hannah Saggese, Lia Solensten, Emilie Mertz) 5:00.56.

3,200 relay: Milford (Lizette Holliday, Keira Higgins, Emilie Mertz, Hannah Saggese) 11:02.98.

High jump: Shianne Coss (A) 4-8.

Shot put: Christina Hawkins (G) 31-5.

Discus: Christina Hawkins (G) 112-5.

Text Only
Local Sports

New Today!