Cooperstown Crier - Your Source for Hometown News - Cooperstown, Baseball Hall of Fame

May 23, 2013

CV-S boys win division track title

Staff report
Cooperstown Crier

---- — Host Cherry Valley-Springfield rolled to the Tri-Valley League boys team championship with 126 points last Thursday, beating runner up Gilbertsville-Mount Upton/Morris by 28.

Dustin Collins won two individual titles for the Patriots, taking the triple jump at 42-1.5 and the high jump at 5-10.

Ben Drugatz also earned a T-V title for the Patriots, winning the 400 in 53.35. That marked one of three sub-54-second efforts as Jerry Murello of Laurens finished second in 53.68, followed by CV-S’ Nick Mills at 53.88.

Mills and Drugatz also led the victorious 1,600 relay team as they were followed by Kyle Jaquay and Isiah Montgomery for a 3:45.45 finish.

Drugatz anchored the winning 3,200 relay team as well. He joined Jaquay, Ethan Drugatz and Elijah Lyon for a championship time of 8:57.67.

Milford’s Elijah Coley swept the hurdles, winning the 110 in 17.38 and the 400 in 1:03.20. He edged Tom McGroder of Edmeston in the latter by .26 seconds.

The girls meet featured a much closer team finish as GMU/M edged Richfield Springs, 80-74, for the title.

Christina Hawkins paced the GMU/M girls with wins in the shot put (34-2) and the discus (106-1).

Teammate Emily Leboffe contributed a title in the 3,000 (12:08.73).

Richfield Springs stayed close with six champions, including doubles for Christina Gurley (100, 13.12; 200, 27.48) and Tessa Buck (long jump, 13-10.5; triple jump, 32-9.5).

Buck and Gurley joined Petra Peretin and Morgan Sylvester for victories in the 400 relay (54.26) and the 1,600 relay (4:23.17) as well.

Other double-winners were Milford’s Hannah Saggese (400, 1:03.52; 800, 2:31.61) and Edmeston’s Madison Kline (1,500, 5:29.25; 2,000 steeplechase, 8:01.97).

Saggese also anchored the winning 3,200 relay team, which featured Lia Solensten, Lizette Holiday and Keira Higgins and finished in 10:45.16.

Hurdles titles went to Davenport/SK’s Sarah Haight (100, 17.21) and Stamford’s Cassie Ehrhart (400, 1:11.01).

Shianne Coss rounded out the T-V girls champs with a win in the high jump at 4-6. Haight also cleared 4-6 but lost on jumps.

TRI-VALLEY CHAMPIONSHIPS

Thursday at Cherry Valley-Springfield

Top Local Finishers

BOYS

Team scores: 1, Cherry Valley-Springfield 126; 2, Gilbertsville-Mount Upton/Morris 98; 3, Edmeston 76; 4, Laurens 53; 5, Downsville 49; 6, Milford 37; 7, Davenport/South Kortright 33; 8, Schenevus/Worcester 33; 9, Andes 8; 10, Franklin 6; 10, Richfield Springs 6; 12, Stamford 0.

100 meters: 3, Isiah Montgomery (CV-S) 11.44; 4, Nick Mills (CV-S) 12.03.

200: 3, Isiah Montgomery (CV-S) 23.15; 4, Ben Drugatz (CV-S) 24.14; 5, Nick Mills (CV-S) 24.21.

400: 1, Ben Drugatz (CV-S) 53.35; 3, Nick Mills (CV-S) 53.88.

800: 4, Kyle Jaquay (CV-S) 2:15.42

110 hurdles: 1, Elijah Coley (M) 17.38; 3, Dan Bosma (CV-S) 20.03; 5, Jared Tracy (CV-S) 21.46; 6, Kevin Doubleday (CV-S) 21.56.

400 hurdles: 1, Elijah Coley (M) 1:03.20; 3, Dustin Collins (CV-S) 1:03.90; 6, Dan Bosma (CV-S) 1:09.04.

400 relay: 2, CV-S (Denzel Heyliger, Isiah Montgomery, Kyle Jaquay, Noah Russo) 47.63; 3, Milford (Erickson Brenner, Josh Bush, Hunter Leonard, Luke Zenir) 50.07.

1,600 relay: 1, CV-S (Nick Mills, Ben Drugatz, Kyle Jaquay, Isiah Montgomery) 3:45.45; 5, Milford (Hunter Leonard, Elijah Rutledge, Luke Zenir, Elijah Coley) 3:58.74.

3,200 relay: 1, CV-S (Kyle Jaquay, Ethan Drugatz, Elijah Lyon, Ben Drugatz) 8:57.67.

Shot put: 6, Josh Bush (Mil) 34-6.5.

Discus: Connor Goguen (CV-S) 105-1.

Long jump: 4, Dustin Collins (CV-S) 16-4.5; 5, Kevin Doubleday (CV-S) 16-4.25.

Triple jump: 1, Dustin Collins (CV-S) 42-1.5; 3, Kevin Doubleday (CV-S) 37-5.5; 4, Rory Davis (CV-S) 36-4.5.

High jump: 1, Dustin Collins (CV-S) 5-10; 2, Elijah Rutledge (M) 5-8; 3, Nate Johnson (RS) 5-2; 4, 5, Ethan Drugatz (CV-S) 4-10.

GIRLS

Team scores: 1, Gilbertsville-Mount Upton/Morris 80; 2, Richfield Springs 74; 3, Milford 68; 4, Laurens 64; 5, Schenevus/Worcester 57; 6, Cherry Valley-Springfield 37; 7, Franklin 36; 8, Edmeston 36; 9, Davenport/South Kortright 27; 10, Stamford 23; 11, Andes 16; 12, Downsville 9.

100 meters: 1, Christina Gurley (RS) 13.12; 3, Alexis Cronkite (CV-S) 13.82; 5, Emilie Mertz (Mil) 13.88.

200: 1, Christina Gurley (RS) 27.48; 3, Alexis Cronkite (CV-S) 28.44.

400: 1, Hannah Saggese (M) 1:03.52.

800: 1, Hannah Saggese (M) 2:31.61; 4, Petra Peretin (RS) 2:41.19; 5, Lia Solensten (M) 2:44.58.

1,500: 3, Keira Higgins (M) 5:37.52.

3,000: 2, Keira Higgins (M) 12:16.90; 6, Olivia Preston (CV-S) 14:10.24.

100 hurdles: 3, Roberta Zaccagnino (CV-S) 18.01.

400 hurdles: 5, Roberta Zaccagnino (CV-S) 1:18.92.

2,000 steeplechase: 2, Keira Higgins (M) 8:17.97.

400 relay: 1, RS (Tessa Buck, Christina Gurley, Petra Peretin, Morgan Sylvester) 54.26.

1,600 relay: 1, RS (Tessa Buck, Christina Gurley, Petra Peretin, Morgan Sylvester) 4:23.17; 2, CV-S (Alexis Cronkite, Lauren Loucks, Emily McDermott, Addie Wilson) 4:32.06; 4, Milford (Lizette Holiday, Lia Solensten, Emilie Mertz, Hannah Saggese) 4:47.31.

3,200 relay: 1, Milford (Lia Solensten, Lizette Holiday, Keira Higgins, Hannah Saggese) 10:45.16; 6, CV-S (Jane Auld, Olivia Preston, Nora Davis, Chelsea Zembower) 12:33.75.

Shot put: 4, Vanessa Miller (RS) 30-5.

Discus: 2, Hannah Baker (M) 82-6.

Long jump: 1, Tessa Buck (RS) 13-10.5; 5, Lauren Loucks (CV-S) 12-7.5.

Triple jump: 1, Tessa Buck (RS) 32-9.5; 5, Roberta Zaccagnino (CV-S) 28-8.75.

High jump: 3, Vanessa Miller (RS) 4-2.2; 4, Roberta Zaccagnino (CV-S) 4-2.1.