Cooperstown Crier - Your Source for Hometown News - Cooperstown, Baseball Hall of Fame

Local Sports

May 23, 2013

Sports Roundup

(Continued)

200: 1, Kyle Jones (SV) 23.51; 2, Jacob Miller (Coop) 23.90.

800: 1, Jacob Murray (Wat) 2:09.87; 4, Jacob Lansing (Coop) 2:15.29.

1,600: 1, Nick Spina (SV) 4:36.54; 5, Joe Harmon (Coop) 5:02.56; 6, Jake Burnham (Coop) 5:06.44.

3,200: 1, Nick Spina (SV) 10:26.70; 6, Nick Fanion (Coop) 11:27.71.

110 hurdles: 1, Alajandro Fuentes-Lamb (M-E) 17.86; 2, Max Bonderoff (Coop) 17.93.

400 hurdles: 1, Anthony Rice (Wat) 1:03.85; 2, Max Bonderoff (Coop) 1:04.92.

400 relay: 1, Morrisville-Eaton 47.82; 3, Cooperstown (Jacob Miller, Wade Stahl, Carmen Booan, Mikey Boyle) 49.00.

1,600 relay: 1, Sauquoit Valley 3:40.87; 6, Cooperstown (Max Bonderoff, Carmen Booan, Wade Stahl, Jeremiah Parr) 4:05.74.

3,200 relay: 1, Waterville 9:12.11; 3, Cooperstown (Jake Burnham, Nick Fanion, Jacob Lansing, Joe Harmon) 9:22.12.

Sprint-medley: 1, Sauquoit Valley 4:26.52; 2, Cooperstown (TJ Fay, Nate Miller, Quentin Powers, Isaac Gomez) 4:29.38.

Long jump: 1, Harley Whitmeyer (Can) 19-0 ½; 6, Johnny Zhang (Coop) 17-4.

Triple jump: 1, Anthony Rice (Wat) 39-9 ½; 2, Johnny Zhang (Coop) 38-5 ¼.

High jump: 1, Kyle Jones (SV) 5-8; 3, Sean Mebust (Coop) 5-4.

Discus: 1, Jesse Puchales (Can) 125-5; 4, JP Gertz (Coop) 117-5.

Pole vault: 1, Mikey Boyle (Coop) 11-0; 2, Nick Fanion (Coop) 10-0; 3, Sean Mebust (Coop) 9-0; 6, Johnny Zhang (Coop) 9-0.

Girls team scores: Sauquoit Valley 171, Mount Markham 92, Cooperstown 88, Waterville 59, Canastota 55, Sherburne-Earlville 41, Morrisville-Eaton 21.

100 meters: 1, Heather Curtin (MM) 13.21; 6, Chantel Huntington (Coop) 14.18.

200: 1, Anna Tofolo (MM) 27.10; 3, Emily Calkins (Coop) 27.71.

400: 1, Maeline Rae Hollenbeck (SV) 1:02.43; 3, Emily Calkins (Coop) 1:03.97.

800: 1, Madeline Dubois (S-E) 2:31.92; 4, Samantha Fanion (Coop) 2:35.86.

1,500: 1, Samantha Fanion (Coop) 5:08.08.

100 hurdles: 1, Elisa Marchione (SV) 16.62; 2, Kristin Ratliff (Coop) 17.13; 4, Maya Wasson (Coop) 18.01.

400 hurdles: 1, Elisa Marchione (SV) 1:10.62; 2, Kristin Ratliff (Coop) 1:13.86; 5, Kelsey Lent (Coop) 1:17.43.

400 relay: 1, Morrisville-Eaton 55.0; 4, Cooperstown (Kelsey Lent, Liz Millea, Chantel Huntington, Suzy Zhang) 56.65.

1,600 relay: 1, Sauquoit Valley 4:26.96; 3, Cooperstown (Liz Millea, Kristin Ratliff, Emily Calkins, Hayley White) 4:31.64.

3,200 relay: 1, Waterville 10:54.62; 3, Cooperstown (Sara Breiten, Bella Anania, Hayley White, Samantha Fanion) 11:15.00.

Sprint-medley: 1, Waterville 5:11.34; 3, Cooperstown (Suzy Zhang, Emmy Dolan, Michelle Zhang, Caroline Gozigian) 5:26.48.

Long jump: 1, Anna Tofolo (MM) 15-2; 4, Emily Calkins (Coop) 13-8 ¾.

Discus: 1, Katie Booan (Coop) 88-1.

Pole vault: 1, Emma Karaman (S-E) 8-6; 2, Liz Millea (Coop) 7-6; 6, Emmy Dolan (Coop) 6-0.

Text Only
Local Sports

New Today!