Cooperstown Crier - Your Source for Hometown News - Cooperstown, Baseball Hall of Fame

Web Extras

May 29, 2008

46th annual General Clinton Canoe Regatta results

GENERAL CLINTON CANOE REGATTA

MONDAY'S RESULTS

A Men Stock Aluminum Endurance

1 A8 11:22:43 Chip Loring Old Town Me; Jeff Hunt Bangor Me

2 A3 11:57:53 David Hill Oneonta; Matthew Dininno Unadilla

3 A10 12:05:10 Dustin Talbert Oneonta; Matt Tarrilane Oneonta

4 A5 12:07:50 Doug Clark Oneonta; Tom Clark Oneonta

5 A2 12:10:22 Harold Eustis Delhi; Kenneth Landry Walton

6 A1 12:17:02 Charley Koop New Berlin; Ted Lamonica Oneonta

7 A4 12:21:22 Gerd Prehna Stamford; Steve Sloan Gilbertville

8 A7 12:26:30 Kurt Rogler Nineveh; Richard Rogler Nineveh

9 A9 13:09:54 Martin Elliot Harpursville; Nick Pratko Binghamton

10 A11 14:12:19 Jason Blanchard Charleta Nc; Shawn Picarsic Charlotte Nc

Did Not Finish: 1 A6 13:28:00 Mike Noone Schenectady; Ryan Serafin Schenectady

B Mixed/Women Stock Alum Endurance

1 B1 14:40:53 Dorinda Hamilton; Karina Martin Denver Co

C Men Recreation Endurance

1 C14 10:29:36 Brad Krog Bowdoin Me; Ron Bomberger Manheim Pa

2 C2 10:48:30 Daniel Dubois Sherburne; Herm Botzow Swanzey NH

3 C4 10:57:16 Brayton Palmer Morris; Matthew Palmer Morris

4 C15 11:03:24 James Caribou Pukatawagan MB; Kelly Linklater Pukatawagan MB

5 C3 11:26:39 John Koenig Lancaster Pa; William Koenig Lancaster Pa

6 C8 11:52:15 Shawn Tenace West Point; Thomas Smallin Davenport Center

7 C6 12:51:59 Paul Bischoff Oneonta; Thomas Horvath New Berlin

8 C10 12:58:47 James Sawyer Starksboro Vt; Larry Sawyer Oneonta

9 C9 13:21:36 Gabe Morgan Oxford; Scott Sanders Norwich

10 C7 13:35:56 Frank White Otego; Frank Wycoff Oneonta

11 C1 14:11:19 Alex Freund Herkimer; Norman Freund Herkimer

12 C5 14:14:28 Jim Ellis Geneseo; Robert Pierson Scottsville

Did Not Finish: 1 C12 9:58:00 James Krebser Sidney Center; Michael Connors Sidney Center

Scratched: 1 C11 0:02:00 Mathew Rosenbarker Chenango Forks; Rory Rosenbaker Chenango Forks

D Mixed/Women Recreation Endurance

1 D5 10:44:38 Cheryll Constant Pukatawagan, MB; Ralph Caribou Pukatawagan, MB

2 D4 11:31:56 Frank Harper St. Theresa Point, MB; Tammy Monias Garden Hill, Manitoba

3 D6 11:39:15 Brett Sherwood Morris; Jamie Stitt

4 D2 12:15:34 Jim Mattingly Theresa; Lorraine Turturro Watertown

5 D3 13:36:10 Barb Pratt Honesdale Pa; Marcy Schaeffer Ithaca

E Men NYMCRA Stock Endurance

1 E4 9:52:48 John Maier Otego; Scott Jordan Otego

2 E1 10:03:42 Gene Pratt Amsterdam; Ted Lutz Niskayuna

3 E5 10:09:46 Don Lafever Norwich; Rich Hall Gilbertsville

Text Only
Web Extras

New Today!